tel. 502-502-767

Masz pytania? Śmiało dzwoń

Jak szybko usunąć plamy domowym sposobem?

Plamy z kawy, wina, soku, jedzenia to codzienny problem większości z nas. W naszym poradniku podpowiemy jak radzić sobie z usunięciem plam domowymi sposobami. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi podpowiedziami. Najważniejsza zasada: Im plama jest świeższa, tym łatwiej ją usunąć. Najlepiej rozpocząć usuwanie plamy zaraz po jej pojawieniu się. Jeżeli jednak plama została zauważona po pewnym czasie – nic straconego – będziemy musieli popracować nad nią nieco dłużej. Połowa sukcesu to informacja z czego powstała dana plama. Oczywiście jeśli nie czujemy się na siłach lub plama jest już zbyt trudna do usunięcia należy wezwać specjalistę który zlikwiduje uporczywe plamy.


Czerwone wino i owoce (wiśnie, porzeczki)

Pierwszym krokiem jest zasypanie świeżej plamy dużą ilością soli kuchennej. Gdy wilgoć i czerwony kolor zostanie wchłonięty przez sól, należy namoczyć materiał/tkaninę w zimnej wodzie a następie uprać.

Krew

Plamę z krwi należy usunąć zimną wodą (może być z dodatkiem soli). Wodę należy zmieniać, aż do usunięcia plamy. Dużym błędem są próby usunięcia krwi za pomocą ciepłej wody. Wysoka temperatura utrwala plamę i staje się ona trudniejsza do usunięcia.

Kawa, herbata

Sprawdzonym sposobem na usunięcie plamy z kawy/herbaty jest skropienie jej sokiem z cytryny i spłukanie letnią wodą. W przypadku starej plamy należy nasączać ją przez kilka dni, wystawić na słońce i wyprać. Można również użyć 9 – procentowej wody utlenionej z dodatkiem kilku kropli amoniaku.

Atrament

Świeże plamy atramentowe należy skropić sokiem z cytryny. Stare zabrudzenia należy namoczyć w serwatce lub zsiadłym mleku i spłukać letnią wodą.

Cola

Świeżą plamę wystarczy wyprać w czystej wodzie. W przypadku starszej plamy należy natrzeć ją proszkiem wymieszanym w wodzie mineralnej, a następnie wyprać.

Farba, lakier

Plamy te należy próbować usunąć benzyną, terpentyną lub denaturatem. Z kolei niezawodnym sposobem na usunięcie farby olejnej jest nałożenie na plamę mieszanki z amoniaku i terpentyny, a następnie spłukanie ciepłą wodą. W przypadku lakieru do paznokci należy zastosować aceton. Ważne, aby n ie używać go na delikatnych tkaninach typu jedwab.

Czekolada

Idealnym środkiem na walkę z czekoladową plamą jest mleko. Należy namoczyć plamę mlekiem, a następnie wyprać w ciepłej w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Drugi sposób to połączenie żółtka i gliceryny. Powstałą mieszankę należy nałożyć na plamę i po kilku minutach zmyć ciepłą wodą.

Masło

W miarę możliwości należy zeskrobrać masło nożem, a następnie nałożyć mieszankę powstałą z połączenia płynu do naczyń, proszku do prania i niewielkiej ilości wody. Następnie uprać. Ważne jest, aby przed praniem nie moczyć plamy w ciepłej wodzie, bo spowoduje to jej utrwalenie.

Olej

Zasada jest przeciwna do plamy z masła. W przypadku plamy z oleju należy namoczyć ją w wodzie, a następnie usunąć za pomocą alkoholu metylowego z niewielką ilością octu.

Rdza

Świeże plamy należy skropić sokiem z cytryny. Na stare zabrudzenia należy zastosować 10-procentowy roztwór kwasu szczawiowego. Jak plama dobrze rozjaśnienie, należy uprać ją w gorącej wodzie z amoniakiem, a później w wodzie z mydłem.

Długopisy, pisaki

Krem do golenia lub alkohol metylowy idealnie radzą sobie z arcydziełami z długopisów i pisaków. Po nałożeniu kremu/alkoholu należy przetrzeć plamę wilgotną szmatką.

Szminka

Plamę należy zaprać ciepłą wodą z mydłem bądź mieszanką spirytusu i mydła, a następnie spłukać ciepłą wodą.

Wosk

Należy odczekać, aż wosk wyschnie, a następnie zdrapać go w miarę możliwości. Kolejnym krokiem jest włożenie bibuły pod i na plamę i zaprasowanie gorącym żelazkiem.